Kategoriler
Manşet Siyaset

AK Parti’de büyük gün yaklaşıyor! Sarıyer adayı kim olacak?

…Ve büyük güne sayılı günler kaldı. AK Parti’de kimin aday olacağı sorusu cevabını ararken, siyasi kulisler hareketlendi, rekabet son virajına girdi…

ak-parti-logo

Sarıyer siyasetinde heyecan dorukta, çünkü adayların açıklanmasına sayılı günler kaldı. CHP’de mevcut belediye başkanı Şükrü Genç’le yola devam edilmesi ağırlık kazanırken, AK Parti’deki soru işaretleri ise her geçen gün daha da büyüyor. Mevcut aday adayları Selami Uzun, Sedat Özsoy, Şems Çakıroğlu, Nurettin Çelik, Ali Düşmez, İsmail Bülbül, Salih Güzel gibi isimler, bu yarıştan önde çıkmak için büyük mücadele veriyor. Ancak en büyük rekabet Selami Uzun, Sedat Özsoy, Şems Çakıroğlu ve Nurettin Çelik arasında geçiyor.

KULİSLER İYİCE KIZIŞTI

İbrenin Başbakan’a yakınlığı ile bilinen ve çok sayıda avantajı bulunan Selami Uzun’dan yana olduğu rekabette, Eski ANAP’lı ve MHP’li Sedat Özsoy cephesi de kulislerini iyice arttırdı. Özellikle AK Parti içindeki eski ANAP’lıların ve mevcut İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in Genel Merkez’deki bazı isimleri yakın markaja aldığı “Sedat Özsoy ile bile seçimi zor alırız” diyerek siyasi kulislerini zirveye çıkardıkları öğrenildi. Topbaş’ın da desteklediği Sedat Özsoy’un partiden aday gösterilmesi için başlatılan yoğun kulise, diğer aday adayları da farklı manevralarla karşılık veriyor. Ancak Özsoy’un çok fazla parti değiştirmesi ve bu yüzden özellikle Sarıyer seçmeninin gözünde büyük oranda güven kaybetmiş olması, MHP tabanından çok sert tepki alması ise onun için büyük bir handikap… Sarıyer’de 2 kez belediye seçimi kaybeden, kazandığı ilk seçimi de şaibeli olduğu bilinen 284 oy farkıyla alan Özsoy, tutarsız siyasi tavırlarıyla kendisinin arka bahçesi olarak gördüğü Karadeniz seçmeninin büyük kısmının da tepkisini almış durumda… Özsoy’un aday gösterilmesi halinde ise Sarıyer’deki Ak Parti içindeki pek çok önemli ismin  istifa edileceği bilinen bir gerçek. 

KİMİ ADAY ADAYLARI SENARYO GEREĞİ ÖZSOY LEHİNE ADAYLIKTAN ÇEKİLECEK

Ancak hemen belirtmekte fayda var. AK Parti içindeki siyasi taktiklere göre önümüzdeki günlerde bazı aday adayları Sedat Özsoy lehine aday adaylıktan çekinmeyi düşünüyor. Çünkü kulislere göre bu önceden planlanmış bir senaryonun parçası. Özellikle İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’e yakın bazı isimlerin, Özdemir’in talimatıyla Özsoy lehine aday adaylıktan çekileceği ve böylece Sedat Özsoy’un adaylık şansının daha da yükseltilmesinin amaçlandığı öğrenildi. Özdemir’in, Sedat Özsoy aşkının arkasındaki asıl neden ise “Belediyeyi arka planda kendisi ve yakın arkadaşlarının yönetmek istemesi” olarak yorumlanıyor.

 TEMAYÜL SONUÇLARI SELAMİ UZUN’UN ELİNİ KUVVETLENDİRDİ

Öte yandan Selami Uzun cephesi ise bu konuda daha rahat hareket ediyor. Başbakan’ın eski mesai ve dava arkadaşı Uzun’un, yaklaşık 2 yıldır Sarıyer’de kendisini tanıtması ve temayülden ikinci sırada çıkması da onun elini iyice güçlendiriyor. Uzun’un teşkilat tarafından kabullenilmiş olması ileride onun için üretilecek “Sivas’tan gelip Sarıyer’e aday oluyor” şeklindeki olası tepkileri de bitirmiş olacak. Uzun’un Sarıyer’in kirli siyasi atmosferinde tozlanmamış olması ve Sarıyer seçmeni için yeni ve temiz bir isim olması da kendisi açısından ciddi bir avantaj olarak görülüyor…

 MHP’nin kendi içinde yaptığı temayülden bile 5. sırada çıkan AK Parti’nin genç ve sevilen aday adayı Şems Çakıroğlu da bu yarıştaki temposunu arttırdı. Çakıroğlu’nun özellikle belediye başkan yardımcılığı yaptığı dönemde, vatandaşların sevgisini kazanması ve belediyenin gülen yüzü olması onun şansını iyice arttırıyor. Çakıroğlu’nun parti teşkilatı tarafından da seviliyor olması ve temayülde 3. sırada çıkması da oldukça önemli. Çakıroğlu’nun artılarından birisi de MHP ve ülkücü kesime yakın olması, o camiadan da destek alabilmesi… Ancak Çakıroğlu’nun siyasi kulislerini tek cepheden yürütmesi bu yarıştaki elini zayıflatıyor.

 Temayülün ilk sırasındaki isim Avukat Nurettin Çelik ise partinin adeta manevi başkanı. AK Parti’nin Sarıyer’deki kurucu ilçe başkanı sıfatını taşıyan Çelik, özellikle parti tabanı tarafından vefa duyularak seviliyor. Çelik’in görev yaptığı dönemde, partideki pek çok arkadaşına sahip çıktığı ve onların sorunlarına çözüm bulduğu herkesin malumu. Bu yüzden partide herkes Çelik’e karşı minnet ve vefa duygularıyla bağlı. Ancak belediye başkanlığı için Çelik’in mütevazı bir rekabete girmesi, onun sanki bu yarışta iddiasız olduğu algısını yaratıyor. Bu durum onun partililer gözünde sadece vefa duyulan bir başkan olarak konumlandırılmasına neden oluyor. Çelik’in heyecan verici ve daha yoğun bir siyasi hava yaratması gerekiyor.

 GENEL MERKEZ, “O” BELGELERİ İSTEDİ

 Öte yandan SARIYER GAZETESİ‘nin ortaya çıkardığı Sedat Özsoy döneminde yaşanan İSTİNYEPARK skandalı haberi de genel merkezde büyük ses getirdi. ANAP’lı Özsoy’un, 2001 yılında hazırladığı çok gizli bir protokolle İstinyePark’ın bulunduğu 21 dönüm belediye arazisini Doğuş Grubu’na faizsiz olarak taksitlerle sattığı ve söz konusu şirkete 1.2 trilyonluk KDV’yi de ödetmediği ortaya çıkmıştı. Bu işlem yüzünden devletin bugünkü rakamla yaklaşık 30 trilyon zarara uğratıldığı ortaya çıkmıştı. Bu arada Özsoy’un devleti zarara uğrattığının belgelenmesi üzerine AK Parti Genel Merkezi’nden etkili bir isim, SARIYER GAZETESİ’nden haber olarak yayınladığı bu belgeleri istedi. 

 

“AK Parti’de büyük gün yaklaşıyor! Sarıyer adayı kim olacak?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir