Kategoriler
Manşet

Topbaş umursamıyor, insanlar ölüyor!

Büyükdere’de denize düşerek hayatını kaybeden Osman Kurt’un yaşamını yitirdiği yerde yaklaşık 1 yıl önce de engelli bir vatandaşın denize düşüp ölümden döndüğü ortaya çıktı. Ali Yazıcı’nın 1788357 numaralı dilekçeyle uyardığı Büyükşehir Belediyesi’nin “Önlem almaya gerek yok, bölge güvenli” diyerek yanıt verdiği öğrenildi.

sahilyolu_

vid_izle

BÜYÜKŞEHİR ÖNLEM ALSAYDI, OSMAN ÖLMEYECEKTİ! 

Önceki gece denize düşerek hayatını kaybeden 22 yaşındaki Osman Kurt’un yaşamını yitirdiği yerde, 1 yıl önce de bir engelli vatandaşın akülü arabasıyla denize uçtuğu ve şans eseri ölümden döndüğü ortaya çıktı. Ali Yazıcı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği “Çok acil önlem alınsın” dilekçesine ise “Tehlikeli bir durum yok, önlem almaya gerek yok” yanıtının verildiği anlaşıldı.

Ana arter olduğu için tüm yasal sorumluluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde olan Büyükdere sahilinde yaşanan ihmal, göz göre göre ölüm getirdi. Önceki gece arkadaşlarıyla birlikte yürüyüş yapan 22 yaşındaki Osman Kurt, yanlışlıkla denize düşerek yaşamını yitirdi. Gece 00.30 sıralarında meydana gelen olaydan sonra Kurt, uzun uğraşlardan sonra denizden çıkarılmış ve ölümüyle tüm Sarıyer’i yasa boğmuştu. Çayırbaşı’da oturan ve etrafında çok sevilen bir kişi olarak bilinen 22 yaşındaki Kurt, genç yaşta aramızdan ayrılarak tüm yakınlarını ve sevenlerini üzüntüye boğmuştu.

BİR ENGELLİ DE DENİZE DÜŞMÜŞTÜ

ismail-civelek-2

Osman Kurt isimli gencin hayatını kaybettiği olaydan yaklaşık 1 yıl önce de yine aynı noktada benzer bir hadise daha yaşandığı ortaya çıktı. 2012 sonlarında emekli maaşını çekecek banka bulunmadığı için Sarıyer’e giden bedensel engelli İsmail Civelek (67), akülü arabası ile aynı noktada denize düşüp, vatandaşlar tarafından son anda kurtarılmıştı. Civelek, deniz kenarında bulunan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından sökülen korkulukların olmamasından dolayı denize düşüp ölüm tehlikesi atlatmıştı. Şans eseri ölümden dönen İsmail Civelek kendisinin eli ayağı olan ve denize düştükten sonra bozulan akülü arabası için Büyükşehir Belediyesi’ni yaklaşık 10 kez aramasına rağmen, bozuk arabayı yine kendi imkanlarıyla tamir ettirmek zorunda kalmıştı.

YAZICI UYARDI BÜYÜKŞEHİR CEVAP VERDİ; “ÖNLEM ALMAYA GEREK YOK”

aliyazici

Büyükdere’nin etkili isimlerinden aynı zamanda Sarıyer Ortapedik Engelliler Derneği yöneticisi Ali Yazıcı, engelli İsmail Civelek’in denize düşmesinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne resmi bir müracaatta bulunarak, söz konusu yere demir bariyer yapılmasını istedi. Ancak Yazıcı, 1788357 müracaat numarası ile yaptığı başvuruya komik ve skandal bir yanıt aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerin kendisine “Biz dilekçenizi aldık, olay yerinde gerekli incelemeyi yaptık. Ancak önlem alamaya gerek yok” dediğini söyleyen Yazıcı şunları söyledi; “Ben bir vatandaş olarak resmi müracaatımı yaptım ve Büyükşehir Belediyesi’ni uyardım. Ancak onlar bana çok komik bir cevap verdiler. İnceledik, önlem almaya gerek yok’ dediler. Oysa burası çok tehlikeli bir yer. Burası ana cadde olduğu için buradaki tüm sorumluluk tamamen Büyükşehir Belediyesi’nde. Ama onlar bize sanki dalga geçer gibi cevap verdiler, yazıklar olsun”

ŞÜKRÜ GENÇ; “BÜYÜKŞEHİR’E SÜREKLİ YAZI YAZDIK” 

Öte yandan gece olay sırasında şans eseri bölgeden geçen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Büyükşehir’in sahil şeridine önlem almamasına tepki gösterdi. Genç; “Biz, Sarıyer Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyesi’ni sürekli uyardık. Sahil şeridi Büyükşehir’in sorumluluğunda bu yüzden bizim karışmaya yetkimiz yok. Biz Büyükşehir’in bölgesine karışamıyoruz ancak onlar bizimkilerine istedikleri gibi müdahale edebiliyor. Bu nedenle İBB’ye çok kez resmi yazı yazdık, bu tür olayların yaşanmaması için önlem almalarını istedik. Pırıl pırıl bir gencimiz yaşamını yitirdi. Büyükşehir Belediyesi biran önce kıyı şeridine önlem alsın. Büyükşehir eğer görevini yapmayacaksa bu sorumluluğu bize versinler, sahili biz yapalım” dedi.

 

[nggallery id=59]

 

Engelli vatandaş denize düştü, ölümden döndü!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir