Kategoriler
Manşet

ŞOK! Yüzlerce Suriyeli, Sarıyerli oldu…

Suriye’de yaşanan dramdan kaçan yüzlerce Suriyeli, Sarıyer’in değişik mahallelerine yerleşmeye başladı. Çok sayıda muhtarlık, Sarıyer Kaymakamlığı’na Suriyelilerin yaşadıkları adreslerin bildirimlerini yapmaya başladı.

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçan yüzlerce mülteci, Sarıyer’in değişik mahallelerine yerleşmeye başladı. İlçedeki pek çok muhtarlık, mahallelerine yerleşen Suriyelileri, Sarıyer Kaymakamlığı’na bildirimde bulunmaya başladı. Suriyelilerin en çok tercih ettiği mahalleler ise Fatih Sultan Mehmet ve Baltalimanı oldu… Bu kişilerin, Sarıyer seçimlerinde oy kullandırılması gündemde…

Suriye politikasındaki hatalar, Sarıyer’in de başına dert olmaya başladı. Türkiye’nin pek çok bölgesine yerleşen yüz binlerce Suriyeli’den sonra, bu kez de Suriyeliler Sarıyer’i tercih etmeye başladı.

MUHTARLIKLARDAN İKAMETGAH ALIYORLAR

Sarıyer’deki mahalle muhtarlıkları şu günlerde Suriyelilere ikametgah vermeye başladı. Sarıyer’in değişik mahallelerinden ev tutmaya başlayan Suriyeli vatandaşlar, bağlı bulundukları muhtarlıklar aracılığıyla Sarıyer Kaymakamlığı’na bildirilmeye başlandı. Sarıyer’deki çok sayıda muhtarlık, kaymakamlığa peş peşe adres bildiriminde bulunmaya başladı. Sarıyer’de şu ana kadar yüzlerce Suriyeli’nin ve ailenin yerleştiği ve en çok yerleşim yapılan bölgenin de FSM, Emirgan ve Baltalimanı bölgesi olduğu öğrenildi.

SARIYER’DE OY KULLANACAKLAR

Sarıyer’e yerleşen Suriyelilerin gerekli evrak işlemlerinin tamamlanmasından sonra yerel seçimlerde oy kullanabilecekleri öğrenildi. Kendilerini ülkeye kabul ettiği için daha çok AK Parti’ye ve Başbakan Erdoğan’a sempati duydukları bilinen Suriyelilerin yerel seçimlerdeki siyasi tavırlarının ne olacağı da herkesin malumu.

Öte yandan ilçemize yerleşen Suriyeli vatandaşlar hakkında emniyet teşkilatının da inceleme yaptıkları öğrenildi. Sarıyer’de muhtarlıklara başvurmadan yerleşen Suriyelilerin olup olmadığı, varsa sayıların ne kadar olduğu ise belirsiz.

102 SURİYELİ KAÇAK YAKALANMIŞTI

Bu arada geçtiğimiz aylarda Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yaptığı bir operasyonda Sarıyer’den deniz yoluyla Romanya’ya kaçak olarak gitmek isteyen 102 kişi yakalanmıştı. Çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan Suriyeli kaçaklar, Kilyos sahilinin yaklaşık 3,5 mil açıklarında bir teknede yakalanmış ve olayla ilgili olarak 1 kişi gözaltına alınmıştı. Yakalanan kaçaklar ise gerekli işlemlerinin ardından başka bölgelere gönderilmişti.

 

“ŞOK! Yüzlerce Suriyeli, Sarıyerli oldu…” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir