Kategoriler
Manşet

Baltalimanı’nda kafa karıştıran satış!

AK Parti hükümeti tarafından riskli alan ilan edilen Baltalimanı Mahallesi’ndeki 3.5 dönümlük tapulu bir arazinin sessiz sedasız el değiştirmesi, mahalledeki rant oyunlarını bir kez daha gündeme getirdi. Vatandaşlar ve Muhtar Ali Haydar Aslan tepkili…

DSC_0481

Riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüme sokulan Baltalimanı’ndaki 3.5 dönüm tapulu arazi sessiz sedasız el değiştirdi, 25 yıldır o arsada yaşayan ve yerlerinin satıldığını öğrenen gecekonducular neye uğradığını şaşırdı. Baltalimanı Muhtarı Ali Haydar Aslan ve o arazide yaşayan vatandaşlar, sıkıntılarını Sarıyer Gazetesi’ne anlattılar.

Sarıyer’in en önemli mahallerinden Baltalimanı, riskli alan ilan edilmesinden sonra ilginç bir arazi satışına sahne oldu. 10 pafta, 27 ada ve 46 parselde bulunan 3 bin 517 metrekarelik tapulu bir arazi kısa süre önce sessiz sedasız el değiştirdi. Söz konusu arazi, kimse tarafından tanınmayan ancak Brezilya’da yaşadıkları bilinen sahiplerince, tapuda 550 bin lira bedelle satıldı. Ancak arazinin gerçek satış bedelinin 1.3 trilyon olduğu ve komisyoncusuna da 200 bin lira ödendiği öğrenildi. Bu satış zaten diken üstünde olan mahalledeki tansiyonun daha da artmasına ve bölgedeki rant oyunlarının bir kez daha gündeme gelmesine neden oldu. Bu arada sessiz sedası satışı yapılan arazinin üzerinde bulunan 5 gecekondu sahibi ile mahallenin muhtarı Ali Haydar Aslan bu gelişme karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı. Aileler, söz konusu arsanın tapulu olduklarını yeni sahiplerini karşılarında görünce anladıklarını belirtirken, Muhtar Aslan da mahallede birileri tarafından büyük bir oyun oynandığına dikkat çekti ve vatandaşları çantacılara karşı uyanık olmaya çağırdı.

Sarıyer Gazetesi olarak, Baltalimanı’ndaki bu sürpriz satışın mağdurlarıyla ve Muhtar Ali Haydar Aslan’la mahallede oynanmak istenen oyunlar üzerine konuştuk.

ali haydar aslan (1)

MUHTAR ASLAN; “MAHALLEMİZİ VE BİZİ BÖLMEK İSTİYORLAR”

Baltalimanı Muhtarı Ali Haydar Aslan, mahallede yaşanan olayları ve bu konudaki rahatsızlıklarını şu sözlerle anlattı; “ Bizim mahallemizi kimseye sormadan riskli alan ilan ettiler, şimdi de bizi bölmek ve yemek istiyorlar. Mahallemizdeki tapulu arazileri tespit edip buradan yer almaya çalışıyorlar, amaçları mahallemizin rantını yemek. Vatandaşlarımız kesinlikle çantacılara güvenmesinler, bu insanları kandırıp mahallemizi içerden bölmek istiyorlar. Bizim mahallede Gülcü Çıkmazı diye bir yer var. Orada 5 tane ev var. Bu 5 tane evin yerinin tapusu çıkıyor. Ben mahalle sakinlerini devamlı uyarıyorum çantacılar geziyor mahallelerde diye. Bu insanlar bu arazinin tapulu olduğunu öğreniyorlar. Burası bir şahsın yeriymiş, babası Brezilyalı, annesi Türk. Bu kadının Türkiye’de çok taşınmaz malı olduğu söyleniyor. Uluslar arası nakliye gemi firması da varmış. Brezilya’da yaşıyormuş. Bu kadınla görüşüp bu yeri 1.5 trilyona alıyorlar. Maden’de oturan Erdal Diler adında bir komisyoncu 200 bin lira da komisyon alıyor. Biz bu olayın arkasındaki kişileri ve hesaplarını ortaya çıkaracağız. Birileri bu insanları maşa olarak kullanıyor olabilir. Burası riskli alan edildi, neden gelip buradan yer alıyorlar bunların hepsini tespit edeceğiz. Kimse buradaki insanlarımızın ağzının tadını kaçırmasın, insanların barınma hakkını elinden almaya çalışmasın. Mahallemizde oynanmak istenen oyunların hepsini bozacağız.”

suayip ince (1)

Şuayip İnce:

“25 senedir burada oturuyorum. Vatandaşın birisi mahalleye gelmiş burayı ben aldım gelin görüşelim diye. Bize; “Tapum var, gidin araştırın bakın sahte bir durum yok. Siz benim yerimde oturuyorsunuz, yerimi boşaltın” dedi. Biz de “25 senedir buradayız siz neredesiniz, şimdiye kadar burası benim demediniz?” diye sorduk. Kendisi bize; “Ben yatırım için aldım burayı. Sizi mağdur etmeyeceğim ama anlaşalım siz de yerimi boşaltın. Mahkemeye giderseniz para da vermem” dedi. Ben de bu durumu muhtara söyledim. Tapuya gittik önce baktık böyle bir şey var, gerçekten satışı yapılmış. Orada 5 ev var. Birisi 2 katlı yani 5 ev, 6 hane oturuyor. Biz ne yapacağımızı şaşırdık, hepimiz bu durumdan rahatsızız.”

turkan yilmaz

Türkan Yılmaz:

“25 yıldır burada oturuyoruz. Biz burada üç haneyiz, iki katlı olan evde çocuklarım oturuyor. Oğlumun birisi kalp hastası. Dokunsan gidecek. Ben de öyle, eşim de öyle… Hastalık neyse de evlerimiz gittiği zaman biz de öldük gittik. Geldiler tapumuz var dediler. Şimdiye kadar biz 25 yıldır tapudan haberimiz yoktu. Geldik bizim de yerimiz olsun diye emek verdik ev yaptık. Bunu da duyunca şok olduk.”

cemile pamukcu

Cemile Pamukçu: 

“25 yıldır buradayım. Bir haftayı geçti söylendi bize ve öğrendiğimizde yıkıldık.”

aysegul ince

Ayşegül İnce: 

“Mağdur olacağız. Gidecek başka yerimiz de yok. Evimizi diye buraya güvendik. Adam da çıktı geldi tapulu yerim burası dedi. Biz de şimdi ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

 

Haber – Fotoğraf: Rukiye Ay

 

[nggallery id=40]

 

 

 

info@sariyergazetesi.com

“Baltalimanı’nda kafa karıştıran satış!” için 2 yanıt

27 senedir baltalimanı mahallesi bilge sokakta oturuyorum. 30 senelik birikimimi, bu mahalleye bu sokakataki evime yatırdım. Kimselere , çantacılara, rantcılara, ve şerefsizlere…. Yerimizi Vermeyiz, vermeyeceyiz. isteyenlerden de hesabını soracağız. (Ben Rizeli Mecit Güveli. ) ….

SARIYER VE MAHALLELERİ RANTÇILAR TARAFINDAN KUŞATILMIŞ.İNSANLARIN YILLARDIR OTURDUKLARI YUVALARI ELLERİNDEN ALINMAYA,GASP EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR.GİZLİ VE ENTRİKA DOLU PLANLAR YAPILIYOR.HERKES SEÇİM DERDİNE DÜŞMÜŞ,KİMSE BU İŞLERLE İLGİLENMİYOR.ÖZELLİKLE ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ OLDUĞUNU SÖYLEYEN ASIL GÜCÜ ELİNDE BULUNDURAN AKP.NERDE.???BUNLARA NASIL GÖZ YUMUYORSUNUZ.BU İŞLERİN İÇİNDE SİZDE VARMISINIZ.BU RANTİYECİLERLE ORTAK HAREKET KARARIMI ALDINIZ.ÖZELLİKLE ÇEVRE BAKANINA SORUYORUM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir