Kategoriler
Manşet Altı

Baltalimanı’nda kafa karıştıran arsa!

Baltalimanı’nda 78 ada, 3 parseldeki 537 metrelik arazinin “milyarder” hissedarları herkesin merak konusu oldu! Dünyanın en zenginleri listesindeki BİM’in patronları Topbaş ailesinin, Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazide komik oranlarla hissedar olmaları tüm gözleri bu arsaya çevirdi…

BALTALIMANI 2

BİM’in patronları dünyanın en zenginler listesindeki Mustafa Latif Topbaş ile Ahmet Afif Topbaş kardeşlerin, İstanbul Boğazı’ndaki Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir araziye 15’er metrekare gibi komik hisselerle ortak olmaları kafaları karıştırdı. Kurduğu AK Gıda ile AK Parti’ye isim babalığı yapan, Başbakan Erdoğan’la yakınlığıyla bilinen Topbaş ailesinin, Büyükşehir’e ait hemen bitişikteki 2 araziyi de satın almak istedikleri iddia ediliyor.

SARIYER GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ BEKİR BATU YAZDI

İstanbul Boğazı’nın en gözde semtlerinden Sarıyer ilçesine bağlı Baltalimanı Mahallesi’nde bulunan boğaz kenarındaki 78 ada, 3 parseldeki tapu sahipleri herkesin kafasının karışmasına neden oldu… AKP’li Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan‘ın yakınlarınca işletilen ve halen Oba Park Cafe olarak kullanılan 537 metrekare büyüklüğündeki arsanın büyük hissedarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, küçük hissedarları ise dünyanın en zenginler listesinde bulunan BİM’in patronları Topbaş’lar ve ailesi… Ünlü sanatçı Orhan Gencebay ile Gazeteci Reha Muhtar‘ın yalısına komşu olan boğaz manzaralı arazi, aynı zamanda hemen yakınındaki 2. boğaz köprüsü Fatih Sultan Mehmet’i de muhteşem bir açıdan görüyor. Arazinin değeri paha biçilmez… Peki bu 78 adada neler oluyor?

13- 15 METRELİK HİSSELER ALDILAR

Halen çay bahçesi olarak kullanılan Sarıyer Baltalimanı Mahallesi’nde boğaz kenarındaki 537 metrekare büyüklüğündeki arazinin, ana hissedarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi. 78 ada, 3 parselde bulunan arazinin yaklaşık 270 metrekaresi Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine tapulu. Büyükşehir’in söz konusu arazideki hisse oranı 1152/2304. Ancak Büyükşehir Belediyesi’nin ana hissedarı olduğu arazide 30 ayrı hissedar daha bulunuyor. Tapunun Soyadı İnkılabından önce olması ve Osmanlı döneminden kalması nedeniyle söz konusu arazideki hissedarların pek çoğunun kayıtlarda soyadları bile yok. Bu isimlerden bazıları Nilüfer, Ali Haydar, Salih, Hatice Nimet, Fatma Şerife, Fatma Tevhide, İbrahim, Rukiye….

Tapu kayıtlarında en dikkat çeken hissedarlar ise dünyanın en zenginler listesinde bulunan BİM’in patronları Topbaş ailesi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la hiçbir akrabalık bağı olmamasına rağmen soyadı benzerliği yüzünden sürekli merak konusu olan BİM‘in patronları Mustafa Latif Topbaş ile ağabeyi Ahmet Afif Topbaş söz konusu arazinin hissedarlarından. Her iki kardeş boğaz manzaralı arazide 2’şer ayrı hisse ile (64/2304-154/3072) 15 metrekare ve 26 metrekare olmak üzere toplam 41’er metrekare hisseye sahipler.

BİM’in patronları Mehmet Nuri oğlu Ahmet Afif Topbaş ve Mustafa Latif Topbaş’ın yanı sıra aynı arazide kız kardeşleri Ayşe Vildan Kiğılı, Firdevs Topbaş, Fatma Nur Topbaş, Cihadiye Aydın küçük hissedar olarak görünüyor. Her birisi yüzlerce milyon dolarlık servetiyle dikkat çeken 4 kız kardeşin hisseleri ise 77/3072 oranında yani yaklaşık 13’er metrekare. 537 metrekarelik boğaz manzaralı arazide Büyükşehir Belediyesi 270 metrekare ile büyük hissedar görünürken, BİM’in patronları Topbaş ailesinin, 6 ferdinin ise (2 erkek, 4 kız) toplam 135 metrekare arazileri bulunuyor.

Hasan kızı Hatice Topbaş’ın da arazide 88/3072 oranında (yaklaşık 15 metrekare) hissesi bulunuyor. Geri kalan yaklaşık 120 metrekarenin sahipleri ise henüz daha soy isimleri bile bulunmayan ve tamamına yakını yıllar önce yaşamını yitirdiği sanılan kişilerden oluşuyor.

O ARAZI

BİTİŞİKTEKİ 2 ARAZİ DE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN

Sahipleri oldukça dikkat çeken isimlerden oluşan Baltalimanı’nda boğaz kenarındaki bu arazinin hemen bitişindeki 2 arazi de Büyükşehir Belediyesi’ne ait. BİM’in patronları ve ailesinin hissedarı olduğu 3 parsel, büyük bir şans eseri Büyükşehir’e ait 2 ve 4 numaralı diğer parsellerin tam da ortasında bulunuyor. 78 ada üzerindeki 2 parselin büyüklüğü 1230 metrekare, 4 parsel ise 251 metrekare. Topbaş’ların hissedarı olduğu 3 parsel numaralı arazi tam da İBB’ye ait bu iki arazinin ortasında kalıyor. Yandaki arazilerin tamamı Büyükşehir’e tapulu iken ortadaki 3 parselde ise İBB ana hissedar ancak Topbaşlar da küçük hissedar. Dolayısıyla boğaz manzaralı 3 bitişik arazinin kaderi Topbaşların hissedarı olduğu tam ortadaki araziye bağlı.

Burada yapılacak büyük bir ticari işletmede her iki arazi arasında başka bir kişiye ait arsanın bulunmaması çok önemli. Bu arada halen Oba Park Cafe olarak kullanılan boğazdaki üç arazinin ecrimisilleri (kira geliri) düzenli olarak Büyükşehir Belediyesi’ne ödeniyor. Oba Park Cafe’nin patronu hayırsever işadamı Murat Demircan da, kısa süre önce Diyarbakır’daki fakir öğrencilere 150 adet çanta ve bol miktarda kırtasiye yardımı göndermesiyle gündeme gelmişti.

DSC_0161 (1)

ARSA SATILACAK MI YOKSA KAMULAŞTIRACAK MI?

İstanbul boğazında bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait altın değerindeki bu 3 arsanın (birinde büyük hissedar) akıbetinin ne olacağı merak konusu oldu. Sarıyer Gazetesi’ne ulaşan bilgilere göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplam yüzölçümü 1.750 metrekareyi bulan boğaz manzaralı bu arazilerini önümüzdeki süreçte satışa çıkaracak. Ancak yandaki 2 ve 4 numaralı parseli alacak kişilerin öncelikle BİM’in sahiplerinin de hissedar olduğu tam ortadaki 3 numaralı araziyi de almaları gerekecek.

Aksi halde burada büyük bir ticari işletme kurmaları zorlaşacak. Büyükşehir’in ileride araziyi satışa çıkarması halinde araziyi almak isteyen kişiler, dünyanın en zenginler listesindeki ismi AK Parti’nin isim babası ve partinin kurucularından Mustafa Latif Topbaş ile ailesiyle pazarlık yapmak zorunda da kalacak. Büyükşehir’in boğaziçi öngörünüm alanında kalan arazisinin, kendisiyle birlikte ortak olan Topbaş ailesi tarafından mı satın alınacağı merak ediliyor.

Yetkililere göre burada yapılacak en doğru işlemin, Büyükşehir Belediyesi’nin ortada bulunan 3 numaralı parselin tamamını makul bir fiyattan kamulaştırması yani satın alması. Aksi halde, Baltalimanı’ndaki Büyükşehir arazilerinin BİM’in patronlarına satılmak istendiği yolundaki kuşkular akıllarda soru işareti uyandırmaya devam edecek. Yetkililere göre; bu arazideki 13’er ve 41’er metrekarelik küçük hisseler bu kuşkuları arttıracak ve ister istemez tüm gözler Ak Parti’nin kurucuları da olan Topbaş ailesinin üzerine çevrilecek.

mustafa-latif-cosar copy

TOPBAŞ, TÜRKİYE’NİN 13., DÜNYANIN 913. ZENGİNİ

Türkiye’de 3 bin civarında mağazası bulunan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş’nin büyük hissedarı ve patronu olan Mustafa Latif Topbaş, sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda dünyanın en zengin isimleri arasında bulunuyor. Topbaş, Forbes dergisinin Türkiye’nin en zengin 100 ismini belirlediği 2013 yılı listesine 1.7 milyar dolarlık servetiyle 13. sıradan girmişti. Aydın Doğan, Tuncay Özilhan ve Turgay Ciner gibi isimleri geride bırakan Topbaş, geçen yıl da dünya milyarder listesine girmişti. Forbes’in 1000 kişilik dünya milyarder listesine 1.4 milyar dolarlık servetiyle giren Topbaş, 2012 yılında dünyanın en zengin 913. ismi olmuştu.

AK PARTİ’NİN “AK” İSMİNİ O VERDİ

Başbakan Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Topbaş, yıllar önce kurduğu AK Gıda ile hem AK Parti’nin isim babalığını yapmış hem de partinin kurucuları arasında yer almıştı. Topbaş’ın oğlunun nikah şahitliğini Başbakan yaparken, Erdoğan’ın Berat Albayrakla evlenen kızı Esra’nın kına gecesi de Topbaş’ın villasında yapılmıştı. 69 yaşında olan işadamı Topbaş, basın önüne pek fazla çıkmaması ve mütevazı bir yaşam sürdüğü biliniyor.

Öte yandan Mustafa Latif Topbaş‘ın BİM’deki ortağı olan 71 yaşındaki ağabeyi Ahmet Afif Topbaş da Forbes’in 2013 yılı Türkiye listesine 900 milyon dolarlık servetiyle 46. sıradan girmişti. Topbaş’ın kız kardeşi Ayşe Vildan Kiğılı da Hayat Holding’in patronu Ahmet Yahya Kiğılı‘nın eşi. Aile, yaklaşık 250 milyon dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin ailelerinden birisi olarak biliniyor.

KADİR TOPBAŞ’LA AKRABALIK BAĞI YOK

BİM’in patronları olan Topbaş ailesinin, bugüne kadar sürekli Artvin kökenli Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la akraba oldukları yazıldı ve AK Parti’ye olan yakınlıkları nedeniyle de Topbaş’larla karıştırıldı. Ancak gerçekte sadece soyadı benzerliği dışında bir akrabalık bağları yok. BİM’in patronları Topbaş ailesi, Kadir Topbaş gibi Artvinli değil, İstanbul Erenköy doğumlu.

1944 yılında İstanbul Erenköy’de doğan işadamı Mustafa Latif Topbaş ile eşi Ayşe Füsun’un ikisi kız, ikisi erkek olmak üzere toplam 4 çocuğu bulunuyor. (Fatma Zehra, Fatma Hande, Musa, Mahmud Muhammed)

Topbaş’ların kız kardeşi 67 yaşındaki Ayşe Vildan Kiğılı (Topbaş) ve Ahmet Yahya Kiğılı çiftinin ise Gülsüm Tuba, Emine Nida adında 2 kızı ile Mehmet Avni adında bir oğlu bulunuyor.

Ailenin büyüğü 71 yaşındaki Ahmet Afif Topbaş ile Fatma Fitnat Topbaş çiftinin ise Mehmet Nuri, Ömer Hulisi ve Ali Ömer olmak üzere 3 oğlu bulunuyor. Ailenin en yaşlısı 80 yaşındaki Fatma Nur Topbaş‘ın ise 12 yıl önce vefat eden eşi Bekir Selahattin Bey’den Mehmet adında bir oğlu bulunuyor.

SARİYERGAZETESİ.COM / BEKİR BATU / ÖZEL HABER

NOT: Kaynak göstermek şartıyla özel haberimizi isteyen tüm basın kuruluşları yayınlayabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir